#Living Lab

 

Síť 5G

internetová síť páté generace umožňující přenosy velkých objemů dat velkou rychlostí

Soutěž 5G pro 5 měst

aneb Jak to vzniklo

Ústí nad Labem se stane jedním z pěti měst v Česku, kde se pilotně rozběhne vysokorychlostní síť páté generace (5G). Město totiž spolu s Inovačním centrem Ústeckého kraje podalo projekt a v prosinci roku 2019 uspělo v soutěži Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj „5G pro 5 měst“. Pro Ústí nad Labem bude poskytovatelem 5G sítě společnost Vodafone Czech Republic. /Tisková zpráva/

Co umožní 5G síť

Hlavním přínosem nové technologie (5G) je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, tzn. velké objemy dat přenesené velkou rychlostí. Uplatnění a přínosy 5G jsou v podstatě neomezené, vyzdvihneme tři oblasti a jednu navíc s přihlédnutím k lokalitě, kde se 5G bude pilotně nasazovat.

Superrychlá síť

Přenosové rychlosti od 1 do 10 GB/s (oproti desítkám MB ve 4G), které umožní  stream videí ve 4K, 3D video či internet věcí

Samořídicí auta

5G umožní testování aut bez řidiče (autonomních řídicích systémů) a jejich komunikaci s okolím i dalšími auty v reálném čase

Internet věcí

5G umožní komunikovat po internetu věcem běžného života. Plná popelnice “si zavolá” popeláře, prázdná lednice “objedná” nákup… 🙂

Průmysl 4.0

Nasazení robotů do výroby ve firmách vyžaduje přenášet velké objemy dat velkými rychlostmi (v reálném čase), tedy pomocí 5G.

… a co dál? Smysl tomu můžete dát i vy!

Mám se 5G bát?

aneb Facts and Fakes

V souvislosti se zaváděním vysokorychlostní sítě 5G se objevuje řada obav, poplašných zpráv, omylů i cílených dezinformací. Je třeba předznamenat, že síť 5G je pouze technologickým nástupcem sítě 4G, která zase nahradila předcházející 3G, 2G a 1G využívané pro internetovou a mobilní komunikaci.

5G nepřenáší koronavirus

Ani to nejde. Vlnové záření částice (byť malé) nepřenáší. Poplašné zprávy ale uváděly, že může oslabovat imunitu a že covid19 se šířil více v zemích, kde se už testovalo 5G. Koronavirus se nešířil více v zemích, kde se testovalo 5G – doklad, naopak se šířil více v zemích (např.  ), kde se 5G zatím netestuje. Imunita se vlivem 5G neoslabuje – nikdo nikdy oslabení imunity nezaznamenal (vymyšlená infomace) a vědci, kteří možný vliv zkoumali, žadné oslabení výzkumy nepotvrdili.

 

5G zdědilo vysílací pásmo po televizi před nástupem DVBT2

Ve stejné frekvenci, jako bude vysílat síť 5G, běželo několik let v Česku televizní vysílání. Přechodem na DVBT2 se frekvenční pásmo uvolnilo právě pro síť 5G. 5G nás tedy, co se týče frekvencí vlnového záření, ovlivní zhruba stejně jako televize (nemluvíme o obsahu:)), dokonce méně, bude mít totiž nižší intenzitu.

 

“Záření” sítě 5G není škodlivé

Jednak se to vyzkoušelo tou televizí…:-) Ale vážně. Žádné vědecké studie prozatím škodlivý vliv neprokázaly. Je pravda, že určité typy záření (např. ultrafialové, rentgenové) škodlivý vliv mají, ale záření 5G k nim nepatří.

 

Další odkazy

Kontakt

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

https://cnn.iprima.cz/porady/360deg-pavliny-wolfove/budoucnost-autonomnich-vozu

 

Stanislav Cingroš

Stanislav Cingroš

kontakt pro technologie 5G

Projekt realizují

Ve spolupráci